İşsizlere her ay 30-182 lira ceza

Türkiye ve dünya gündemindeki gelişmeler hakkındaki fikirleriniz, yayınladığımız izlencelerin bölümleri hakkındaki düşüncelerinizi paylaşabileceğiniz alan.

İşsizlere her ay 30-182 lira ceza

İletigönderen O_iyidoğan » Pzr Eyl 05, 2010 20:55

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, çok güzel bir site hazırlamışsınız, emeği geçen bütün dostları gönülden kutlarım.
Benim bir sıkıntım var, onu paylaşmak istiyorum;

Bugün okuduğum bir makalede şunları gördüm:
.....Ama bizdeki yasa; iş paraya gelince, işli-işsiz, dişli-dişsiz ayırt etmiyor, herkese “Pamuk eller cebe” diyor!
Yasaya göre; işsizlerin, köylülerin, 18 yaşından büyük çocukların, 1 Ekim 2010 gününden itibaren bir ay içinde Genel Sağlık Sigortası (GSS) Bildirgesi doldurup Sosyal Güvenlik Kurumu merkez müdürlüklerine vermeleri gerekiyor.
Bunu yapmayanlar, önce bir asgari ücret kadar, yani 760 lira idari para cezası ödeyecek.
Ayrıca bu kişilerden; ayda 1.521 liradan fazla gelirleri olduğu var sayılıp, her ay 182 lira GSS primi ödemeleri istenecek..

Bildirge verenlerin her ay ödemek zorunda olacakları GSS primi ise yaşadıkları eve giren toplam kazanca göre belirlenecek...

Ortak gelir, aile üyelerinin sayısına bölünecek ve o ailenin kişi başına düşen geliri belirlenecek.
Kişi başına geliri 253 liradan az olanlar Yeşil Kart alıp, prim ödemeyecek...
Ama...

* 253 liradan çok, 760 liradan az geliri olanlar her ay 30.42 lira...

* 760 liradan çok 1.521 liradan az geliri olanlar her ay 91.26 lira,..

* 1.521 liradan çok geliri olanlar da her ay 182 lira GSS primi ödeyecek...

Borçlarını ödeyemedikleri takdirde hem hiçbir sağlık hizmeti alamayacaklar, hem de durdukları yerde devlete borçlanmış olacaklar!...

konuyu iyi bilen kimselerden rica ediyorum bu yasanın gerekçesini bana bir açıklasınlar. Ben 1 yıldır işsizim, devlet bu zaman zarfında bana ne vermişki ne istiyor? Neden bunun için referandum yapılmadı? Zorla isyan mı çıkartmak istiyorlar?
Kullanıcı küçük betizi
O_iyidoğan
Üye
Üye

İletiler: 1

Şu dizine dön: Tartışma ve Fikir Meydanı

Kİmler çevrİmİçİ

Bu dizini gezen kullanıcılar: Hiç kayıtlı kullanıcı yok ve 2 konuk

x