Zaman: Sal Tem 09, 2024 0:04

News News of Feza TİRYAKİ

Site map of Feza TİRYAKİ » Dizin : Feza TİRYAKİ

Mor Sümbüllü Bağ İken

Mor Sümbüllü Bağ İken

Resim

Bahar geldi. Kır çiçeklerinin biri açıyor, biri kapıyor… Çiğdemler açtı, bitti. Nergis, menekşe, sümbül açtı. Lâleler sırada. Papatyalar yaz kış açık…
İnsan ömrü, geçirdiği baharla sayılırmış. Kaç yaşındasın diye sormak yerine, kaç bahar geçirdin? denmeliymiş; bahara vurgun olan gönüller böyle der…

Böyle günlerde, Silivri, Hasdal tutsakları neler yapıyorlar, nasıl dayanıyorlar bu tutsaklığa diye düşünmeden edemiyor insan. Beşinci baharı geçirecek kapalı duvarlar arasında, betonun içinde kimisi, neden içerde olduğunu bilmeyen, adları ...
Read more : Mor Sümbüllü Bağ İken | Görüntüleme : 1675 | Yanıtlar : 0

Benim Naçiz Vücudum…

Benim Naçiz Vücudum…

Melek. Yaradan adı gibi melek yaratmış. Doğan aya sen doğma ben doğayım diyen masal kızı gibi. O kadar güzel. Kaş göz sanki kalemle çizilmiş. Saçlar koyu renk, dalgalı iniyor omuzlara. Ağız burun, boy pos yerinde … Ördek başı yeşili, yarım kollu, yuvarlak yakalı gömlek giymiş. Ayak ayak üstüne atarak oturduğu yüksek sandalyede havalı havalı bakıyor. Kelime oyununu izliyorum.

Adı yabancı bir televizyon kanalı, her akşam bir buçuk saat Türkçeyle oyun oynatıyor ekranlarında. ...
Read more : Benim Naçiz Vücudum… | Görüntüleme : 1761 | Yanıtlar : 1

Türkân Hatun, Türkan Sultan

Türkân Hatun, Türkan Sultan

Türkan Şoray, Türk sinemasının sultanı adıyla anılır. En son, dün duyduğumuz bir haberi, bir görevliyle yaptığı ağız dalaşı, görevliyi işinin başından ayırtması, daha önce de Osmanlıcılık sevdâsına hizmet için çevrilen bir dizinin başrolünü üstlenmesi, unutulan, adı nerdeyse hiç anılmayan Türkan Şoray’ı tekrar gündeme getirdi.

Yandaş bir gazete, Türkân Şoray’ın başrol oynadığı Kıyam dizisindeki “Hatice Sultan” rolü için, Türkan Şoray’ın “sultan” sıfatı tescillendi ( onaylandı) diye yazmış.

Çevirdiği dizi filmin adı, ...
Read more : Türkân Hatun, Türkan Sultan | Görüntüleme : 2125 | Yanıtlar : 2

Bu Gölge Neyin Gölgesi?

Bu Gölge Neyin Gölgesi?

Bu gün 18 Mart. Çanakkale Deniz Zaferi’nin yıldönümü.

“Biz biliriz bizim işlerimizi / İşimiz kimseden sorulmamıştır.
Kılıçla, mızrakla, topla, tüfekle / Başımız bir kere eğilmemiştir.

Kuzumuz var, yaylalarda meleşir,/ Çeşmemiz var, gece gündüz söyleşir.
Yazımız var, pehlivanlar güreşir,/ Bu toprağa kimse girememiştir.

Davranı da deli gönül davranı / Kemal Paşa dinlemiyor fermanı
Anası, bacası, kızı kızanı / Bizim gibi millet görülmemiştir.”

Cahit Külebi’nin dizeleri bunlar. Atatürk Kurtuluş Savaşı’nda adlı uzun destanından ...
Read more : Bu Gölge Neyin Gölgesi? | Görüntüleme : 1096 | Yanıtlar : 1

Saat Darbesinden N’aber?

Saat Darbesinden N’aber?

Her gün sesiz sedasız bir yanımızın dayanakları alınıyor, dokumuzdan bir parça çalınıyor, bir ipliğimiz çözülüyor…

Eyleme geçilmeden bir süre önce ilk atış yapılıyor. Biri bir söz söyleyip susuyor. Eğer ortalık günlük güneşlikse, ses mes gelmediyse öyle, tamam; aradan çok geçmeden darbe geliyor. Bir daha bozulanı düzeltmeye kalkanı, onarmaya uğraşanı falan saflık edip aramayın. Olan olmuştur. “Sen sağ ben selâmet!”

Eğitimin görevlerinden bir gün ansızın, Atatürk ilke ve devrimlerine, Atatürk millîyetçiliğine ...
Read more : Saat Darbesinden N’aber? | Görüntüleme : 1078 | Yanıtlar : 0

Necla Arat’ın Anlattıkları “Korkmuyoruz, geri çekilmeyeceğiz!”

Necla Arat’ın Anlattıkları
“Korkmuyoruz, geri çekilmeyeceğiz!”

Necla Arat önceki dönemin CHP milletvekili. Atatürkçü Düşünce Derneği’nin düzenlediği etkinlikte “Kadın Sorunları” konulu bir konuşma yapacağı duyuruldu. Konuşmasından önce Atatürkçü Düşünce Derneği yönetiminden Aysun Erenalın Necla Arat’ın özyaşamöyküsünü okudu:

“Necla Arat, İstanbul 1940 doğumlu. Liseyi, “American Field Service” bursu ile gittiği Amerika’da bitirdi. İstanbul Üniversitesi Felsefe-Sosyoloji Bölümü’nden mezun olan ( 1964) Arat, doktorasını Felsefe Bölümü’nde yaptı. “Sistematik Felsefe Kürsüsü”nde doçent ve profesör oldu. Prof. Arat, “Çağdaş Yaşamı ...
Read more : Necla Arat’ın Anlattıkları “Korkmuyoruz, geri çekilmeyeceğiz!” | Görüntüleme : 1093 | Yanıtlar : 0

Kadın Ana

KADIN ANA

( Kadınlar üzerine söylenen atasözlerimiz, deyimler, kahraman kadınlar, Atatürk’ten kadınla ilgili önemli sözler.)

Toplum, kadın ve erkekten oluşur.

Neden kadınlar günü var da erkekler günü yok diye soran sorana son yıllarda.

Yasa çıkarılırken neye göre çıkarılır? Eksiğe ihtiyaca göre. Eksiği tamamlamak için. Kadınların hakları yeterince korunmamış, erkekle eşit sayılmamış ki dünyada böyle bir güne gerek duyulmuş.

Kadınlar beden gücü yönünden erkeğe göre daha güçsüz oldukları için tarih boyunca pek çok kültürde ...
Read more : Kadın Ana | Görüntüleme : 1802 | Yanıtlar : 0

Vuruşun Böylesi

Vuruşun Böylesi

Dün, emekliliği gelmiş ama henüz çalışan bir öğretmenden ileti aldım. İletinin üstüne yazmış:

“Livaneli’den dehşet bir yorum. Çok önemli bir yazı, herkese dağıtınız.”

Önce, yazıyı okuyorum. Arkasından başlığı verilmemiş bu yazıyı ,Vatan gazetesinin ilgili köşesine gidip arıyorum. Ta, 29 Kasım tarihliymiş meğer yazı. Başlığı da: “Atatürk niye tartışılıyor?”

Açık söylemem gerekirse ben ne yandaş televizyonları izlerim, ne yandaş gazete alır okurum. Bilgisayarda bile okuyamam. Gözümüze gözümüze sokularak yapılan yıkıcı, bölücü ...
Read more : Vuruşun Böylesi | Görüntüleme : 1809 | Yanıtlar : 2

TÜRKİYEM

TÜRKİYEM

Gidiyor kültürüm, dilim gidiyor

Yüzyıl öncesine geri dönüyor

Padişah gerekli, halifem nerde

Diye soran gericiyle sona gidiyor

*

Otuz yıl öncesinden kondu sahneye

Özal açtı oyunu, kısaydı boyu, kolu

Adı Musa, kendi köse, uzun ya da kısa boyu

Musalarla bir dönülmez yola gidiyor.

*

Her gün koparılıyor bir iki dalı

Kurtçuklar sarmış, koca ulu çınarı

İmamlar öğretmenin ruhunu çaldı

Cumhuriyet gemisi dibe gidiyor

*

Devletten öc alan sıraya girdi

Bölücü, yobazı salyasın’ saçtı

İsrail ...
Read more : TÜRKİYEM | Görüntüleme : 937 | Yanıtlar : 0

El Kol Bacak

El KOL BACAK

Çocuk bekleyene sorarlar: Kız mı oğlan mı olsun, ne istiyorsun?

“Eli ayağı düzgün olsun da ne olursa olsun, farketmez!”

Doğum haberini alan aile yakını hemen sorar:

“Nasıl, eli ayağı düzgün mü?”

El ve ayak üzerine sayısız sözümüz, deyişimiz vardır.

Yardım yaparken, “ Elin ayağım olurum.” Yaptığına pişman olunca, “Elim ayağım kırılsaydı da…” İlenirken en çok el ve ayak üzerine ileniriz:

“Elin ayağın kırılsın!” “Elin yanına düşsün” “Elden ayaktan düşesin!” ...
Read more : El Kol Bacak | Görüntüleme : 1152 | Yanıtlar : 0

Giriş  •  Kayıt

Sayımlamalar

Toplam 148034 ileti • Toplam 45618 başlık • Toplam 24849 üye

x