Zaman: Pzt Tem 08, 2024 23:51

News News of Feza TİRYAKİ

Site map of Feza TİRYAKİ » Dizin : Feza TİRYAKİ

Artık Sağ - Sol Yok, Millî - Gayrimillî Var

Artık Sağ - Sol Yok, Millî - Gayrimillî Var

Ufuk Söylemez, akşam Ulusal Kanal’da konuştu. Neler dediğini, gündemi nasıl değerlendirdiğini, ülkesini sevenlere nasıl bir çözüm önerdiğini duymak ister misiniz?

Maskeli balo oynuyoruz!

Sıcak para ile oluşturulan rahatlık bitiyor. AB’de kapıda bağlanacaktınız… AB hayranları nerdesiniz? Ruhunu satmış aşağılık duygusu içersindeki AB müritleri nerdesiniz?

“Elma dersem çık!”

Yunanistan iflas etti. Yunanistan’da darbe oldu, halka söz vermemiş biri başbakan oldu. Bizi dünyaya şikayet eden Yunanistan bu politikalarla ...
Read more : Artık Sağ - Sol Yok, Millî - Gayrimillî Var | Görüntüleme : 1049 | Yanıtlar : 0

Hüseyin Özbek: Güle oynaya, dans ederek uçuruma gidiyor Türkiye!

Hüseyin Özbek:
Güle oynaya, dans ederek uçuruma gidiyor Türkiye!

(Hüseyin Özbek (İstanbul Barosu), öğlen yayınında Ulusal Kanal’da anayasa konusunda konuştu.)

Yeni Anayasa, Türkiye Cumhuriyeti’nin millî yazılımını tasviye etmek için isteniyor.

Yeni Anayasa’yı, Türkiye’de sürdürdükleri ekonomik ve siyasi yapıya uygun hukukî yapıyı tamamlamak için, saçayağının üçüncü ayağını tamamlamak için istiyorlar.

Yeni Anayasa, bütün çabalarına karşı halkta bir talebe dönüşmüş değil.

Halk, çok kısımlı bir yapıya, Yugoslavyalaşmak sürecine geçileceğini sezgisiyle anlıyor.

Bu komisyonun davetine gidenlere bakın: ...
Read more : Hüseyin Özbek: Güle oynaya, dans ederek uçuruma gidiyor Türkiye! | Görüntüleme : 749 | Yanıtlar : 0

Ayfer Abla

Ayfer Abla

Atatürkçü Düşünce Derneği’nden bir toplantı için duyuru yapıldı. Beni de çağırdılar: “Bir toplantımız var, sen de gelsene. “

“Ne toplantısı? “ “Anma toplantısı. İki hafta kadar önce ölen Ayfer Abla’yı anma toplantısı.”

Ayfer Abla kim? Neden adını duymadım bilmiyorum. Dernek çapında bir toplantı yapılacağına göre çok önemli biri olmalı diye düşünüyorum önce.
O kadar öğretmen arkadaşımız emekli oldu, emekli olmadan öldü bir kısmı, ne yaşarken ne ölünce onlardan hiçbirinin anıldığını anımsamıyorum. Ne ...
Read more : Ayfer Abla | Görüntüleme : 1091 | Yanıtlar : 0

CHP Ne Deve Ne Kuş Olabiliyor!

CHP Ne Deve Ne Kuş Olabiliyor!
Devekuşu Olmak En Kötüsü

(Kurtul Altuğ’un çok sevilen Politika’nın Nabzı izlencesinin konukları bu Pazar, Onur Öymen, Ümit Kocasakal, Cüneyt Ülsever’di. CHP kurultayı sürerken önce CHP’yi konuştular. Sonra, yeni Anayasa yapma ihaneti ne demek, bunu anlattılar. Konuşmaları, İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal’ın konuşmasına ağırlık vererek yazdım. İzlenceye Hakan Bayrakçı ve Halil Nebiler CHP Kurultay salonundan telefonla katıldılar, delege sayısına itirazı söylediler. Bayrakçı, delege defterinde delege sayısı 590 civarında iken ...
Read more : CHP Ne Deve Ne Kuş Olabiliyor! | Görüntüleme : 855 | Yanıtlar : 1

Berhan Şimşek Anlatıyor: KRAL ÇIPLAK

Berhan Şimşek Anlatıyor: KRAL ÇIPLAK
İstediğimiz Yeni CHP değil, Yeniden CHP!

(Ulusal Kanalda, Cumartesi akşamı, Sabahattin Önkibar’ın konuğu CHP’li siyasetçi Berhan Şimşek’ti. CHP'de muhalif sesler ne diyor bilmek ister misiniz? Kurultay öncesi Berhan Şimşek anlattı.)

Bir noter masrafı 150 liradır. Noterde kurultay için imza verdik.

Tarihimizde ilk defa CHP, bir gün arayla iki kurultay yapıyor. Niye böyle? Yeterli imza toplayamazlar diye denedim mi diyorsun, bu arkadaşları yok hükmünde mi sayıyorsun?

Kurultay günü divan toplanırdı…

CHP’nin ...
Read more : Berhan Şimşek Anlatıyor: KRAL ÇIPLAK | Görüntüleme : 876 | Yanıtlar : 0

Dilsizin Dilinden Anası Anlar

Dilsizin Dilinden Anası Anlar

Bir olay karşısında, bundan daha başka düşünülemez dediğiniz oldu mu hiç?

Akıl, mantık bunu gerektirir, herkes de böyle düşünecektir , boşuna üzülüyorum, millet aptal değil ya, anlar, bir biz mi akıllıyız sanki, dediğiniz konular oldu mu?

Sonunda, bu kadar ortada, bu kadar açık seçik gözönünde olan bir konunun hiç mi hiç anlaşılmadığına tanıklık ettiniz mi?

Ya da anlaşıldığı halde, insanların robot gibi davrandıklarını, kendilerine emredileni tıpış tıpış gidip yaptıklarını gördünüz mü? ...
Read more : Dilsizin Dilinden Anası Anlar | Görüntüleme : 1198 | Yanıtlar : 0

Baş Göz Üstüne Geldiniz

Baş Göz Üstüne Geldiniz
Rastlantının Böylesi

“Baş üstüne” sözünü duymayan bilmeyen yoktur. Dediğinizi emir sayarım, yaparım demektir.

“Baş göz üstüne” daha az kullanılan bir deyimdir. Kabul ediyorum, razıyım anlamına gelir.

Bu sözü daha çok sevgiliye sitem için söylerler. Kendini reddeden, kendisine güvenmeyen, inanmayan sevdiğine söyler şair… “Madem senden geliyor bu kötülük, bu ölüm, severek giderim ölmeye; kötülüğe, çileye katlanmaya da razıyım.” demek ister. Böyle akıl dışı bir anlamı da vardır bu sözün.

Geçen ...
Read more : Baş Göz Üstüne Geldiniz | Görüntüleme : 1080 | Yanıtlar : 0

Buldum Buldum (Zekeriya Beyaz Sağolsun)

BULDUM BULDUM

(Zekeriya Beyaz sağolsun)

Daha önceki iktidarları da yererdik, beğenmezdik, eleştirirdik ama bu iktidar gelinceye kadar, sözlerin yetersiz kaldığı, ne söylense bir eksik kaldığı böyle kötü bir dönemi anımsamıyorum.

Siz biliyor musunuz?

Hiç mi iyi bir şey yapmamışlar? Neden tek bir olumlu işlerini bulamıyorum bunların?

Yaptıklarını düşman ordusu olsa yapmaz diyordum ama nedenini bulup çıkaramıyordum.

İnsan ne olursa olsun, atası dedesi nerden gelirse gelsin, atası dedesi ne suçu işlerse işlesin, bu suçundan ne ...
Read more : Buldum Buldum (Zekeriya Beyaz Sağolsun) | Görüntüleme : 1124 | Yanıtlar : 0

Burası Türkiye, Burda Türkçe Konuşulur

Burası Türkiye, Burda Türkçe Konuşulur

“Bu memleket tarihte Türk’tü, halde Türk’tür ve ebediyen Türk olarak yaşayacaktır.''

“Türk milletindenim diyen insanlar her şeyden önce ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır.”

Büyük önderimiz, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘ten bu sözler.

Dünkü bir gazete haberi anımsattı bana bu sözleri:

“Kadın polis, Bakan Şimşek'i Kürtçe konuşmayla karşıladı.”

”Bakan, program sonrası yaptığı konuşmaya Kürtçe başladı, Türkçe bitirdi. Bakan Şimşek, Kürtçe yaptığı konuşmada, "Helal olsun size iyi akşamlar" demesi ...
Read more : Burası Türkiye, Burda Türkçe Konuşulur | Görüntüleme : 1349 | Yanıtlar : 0

Muallim Muallim Penceresi Cam Cama Muallim

MUALLİM MUALLİM
PENCERESİ CAM CAMA MUALLİM

Muallim, Arapça bir söz. İlm’den geliyor. Öğreten, eğiten demek.

Bizde de daha önce öğretmen yerine bu söz kullanılıyordu. Türk dil devrimiyle pek çok Arapça sözü dilimizden attığımız gibi bunu da attık. Yerine öğretmekten gelen öğretmen sözünü aldık. Öğret sözüne “ –men” yapım eki eklenerek. Eğit- eğitmen gibi.

Daha Kurtuluş Savaşımız sürerken, ulusumuzun başına geçerek önderlik eden Büyük Komutan Mustafa Kemal Atatürk, okullara şöyle dikkatimizi çekmiştir:

“Eğitim okul demektir.” (1919) ...
Read more : Muallim Muallim Penceresi Cam Cama Muallim | Görüntüleme : 3299 | Yanıtlar : 0

Giriş  •  Kayıt

Sayımlamalar

Toplam 148034 ileti • Toplam 45618 başlık • Toplam 24849 üye

x