Zaman: Cum Tem 05, 2024 20:48

News News of Feza TİRYAKİ

Site map of Feza TİRYAKİ » Dizin : Feza TİRYAKİ

Dilini Eşek Arısı Soksun!

Dilini Eşek Arısı Soksun!

Kurtlar sofrasına atıldı ülkemiz. Her bir parçasına birileri saldırmış, koparmak, parçalamak, yiyip yutmak istiyorlar.

Bizden görünen ama bizden olmayan yöneticiler de bunlarla ortak. Ortak olmasalar zaten bir günde defterleri dürülecek. Yeni işbirlikçiler aranacak.

Tarihçilerimiz, tarihimize nasıl bir saldırı olduğunu bıkmadan anlatıyorlar .

Para bilimcileri, borç durumumuzu, nasıl yağmalandığımızı, görünen tehlikeyi söylüyorlar.

Doktorlar, sağlığımıza yapılan saldırıyı, sağlığın ticaretleştirilmesini açıklıyorlar.

Doğa bilimcileri, genetiği değiştirilmiş gıdalarla başımıza gelecekleri haykırıyorlar.

Çevreciler, HES’lerle nasıl sularımızın ...
Read more : Dilini Eşek Arısı Soksun! | Görüntüleme : 1527 | Yanıtlar : 1

Şaşkın Masal

ŞAŞKIN MASAL

Çocukluğunuzda ne kadar masal dinlediniz bilmiyorum ama inanın bazı masallar bizi tastamam anlatır.

Türk masallarında şöyle bir konu vardır: “Suyunu içenin delirdiği, aklını yitirdiği memleketler.”

Ülkenin birini devler(düşmanlar) ele geçirmek isterler. Bunun için memleketin tek akar suyuna ilâç katarlar... Bu ilâçlanmış suyu içen onların dediğini yapacak, onlara karşı çıkamayacaktır. Masal bu ya, bu sudan her içen uyuşur, düşünme yeteneğini kaybeder.

Keloğlan’ın yolu o memlekete düşer. Bakar ki ahali kafayı yemiş. Bin ...
Read more : Şaşkın Masal | Görüntüleme : 1009 | Yanıtlar : 0

Geç Yeni Yıl Geç, Şöyle Geç

Geç Yeni Yıl Geç, Şöyle Geç

Resim
Yeni yılda herkes iyi dilekler diler. Ailesi için, kendisi için, tanıdıkları için, ülkesi için ve insanlık için.

Bu dileklerin çoğu gerçekleşmez, yine de bıkmadan usanmadan hep iyi dilekler dileriz. Geçen yıl şunları dilemişiz:

“Yeni Yıl”, hain plânları bozma, doğruyu bulma, halkımızla bütünleşme yılımız olsun!

“Yeni Yıl”, yurdumuzun milletimizin aydınlığa çıkacağı yıl olsun!”

Bu dilekler gerçekleşti mi? Ne gezer… Daha da beter durumdayız. Yolun sonu yıllardır görünüyordu ama ...
Read more : Geç Yeni Yıl Geç, Şöyle Geç | Görüntüleme : 776 | Yanıtlar : 1

Oktay Vural: Alıştıra Alıştıra

Oktay Vural: Alıştıra Alıştıra

MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural Kanal B televizyonunda canlı yayında konuştu:
“Alıştıra alıştıra millet, sonuca götürülmek isteniyor.”

Amaç ve Hedef Belli

“Ben Kürdüm diyene, her hakkı, bilgi, eğitim, dil, kültür, kimlik hakkı ne varsa vereceğiz.”
Bu sözler söylenmez! Lâf ola kestire başı!
Terörle mücadele görüntüsü altında bölünmeye zemin hazırlanıyor.
Daha geçen gün şehid olan polisimiz. Şehitlerimiz…
Neyi korumak için şehit oldu?
Hangi değerleri korumak için şehit oldu?
Bülent Arınç’ın vereceğiz ...
Read more : Oktay Vural: Alıştıra Alıştıra | Görüntüleme : 920 | Yanıtlar : 5

Kim Kimi Kandırıyor?

Kim Kimi Kandırıyor?

“Türkiye’ye Açık Davet”

Bu başlık kaç gündür Hürriyet’in başlığında.

Siz okuyunca ne anladınız? Ben, her normal akıllı biri gibi, anladım ki, yurtdışından bir ülke bize davet göndermiş. Bize bir çağrı yapmış. Açık bir çağrı. Açık mektup gibi. Devlete yapılmış. (Türkiye’ye)

Öyle mi ? Değil! İçerden yapılan bir çağrıymış bu. Bize, bizim içimizden birileri çağrı yapıyor ve Türkiye’ye çağrı (davet) diyor. Tuhaf değil mi sizce? Millet ve devlet kavramı karışmış.

Bir kere, ...
Read more : Kim Kimi Kandırıyor? | Görüntüleme : 1426 | Yanıtlar : 2

Aşüfte

Aşüfte

Aşüfte, çılgınca âşık, çıldırırcasına seven, aşk yüzünden perişan olmuş anlamına geliyor. Aklı, gönlü perişan… Bir anlamı da günahkâr kadın. Açık saçık gezen. Bu anlama gelene aşifte deniyor, aşüfte değil.

Yani öyle aman aman feryat figân edilecek, yandım Allah mahvoldum bana bu denir mi dedirtecek bir lâf değil. Çılgınca âşık demenin neresi kötü?

Aşüftegân, aşüfteler demek. Sevgi ile kendini yitirmiş olanlar.

Aşüftegî: Kendinden geçme, coşma, divanelik…

Aşüftehal: perişan, aklını dağıtmış…

İki gündür bu söz için ...
Read more : Aşüfte | Görüntüleme : 1392 | Yanıtlar : 0

ŞAŞIRMA

ŞAŞIRMA

Şaşırma, hayret etme demektir. Şaştım deriz, gözlerime, kulaklarıma inanamadım deriz… Bu kadar da olur mu deriz…

Sözlükte şaşırma sözcüğünün karşısında şunları yazmışlar : Ne söyleyeceğini ve ne yapacağını bilememek. Olanlara inanamamak. İşin içinden çıkamamak, hataya düşmek, yanılmak.

Ben artık hiçbir şeye şaşırmıyorum. Şaşırma duygumu kaybettim. Artık her şey olabilir, herşey denebilir, düşümüzde bile göremeyeceğimiz şeyler başımıza gelebilir…

Koskoca Türkiye Cumhuriyeti ile sanki o bir ayak topu imiş gibi oynuyorlar. Cumhuriyetin kalesine de akıllarınca her ...
Read more : ŞAŞIRMA | Görüntüleme : 929 | Yanıtlar : 0

Ondan Sonra Delirmece

ONDAN SONRA DELİRMECE

“Var varanın sür sürenin, çok baykuşu olur viranenin…”

Memleket toptan sanki aklını yitirmiş.
Son on beş gündür aynı sözlerle gerilmiş…
Herkesin gözünde gözlük, dilinde yüzlük,
Maskeler düşmüş, keller görünmüş…

Gör görmez misin? Bil bilmez misin?
Yedi yıl mı beş yıl mı derler,
Kendi ettiklerine kalkar bir çare beklerler…
Şike yasasıyla yatıp kalkarlar…
Askeri, ordusu, okumuşu, doğruları bulmuşu zindanda yatar da,
Bir, “Vay anam vay! “diyen bulunmaz.
Diyen olur da o zaman ...
Read more : Ondan Sonra Delirmece | Görüntüleme : 837 | Yanıtlar : 0

Aşure Olmak

Aşure Olmak

Dün köyde aşure pişirildi, dağıtıldı, hemen öncesinde de köy camisinde aşure mevlidi okutuldu.

Bütün ülkemiz de aşure törenlerine kitlendi, aşure haberleri verildi.

Bütün bu yapılanları, gazetelerde okuduklarımızı ve duyduklarımızı şaşkınlıkla karşılıyorum.

Kantarın topuzu kaçmış ama ne zaman, nasıl kaçmış, bulamıyorum…

Bir ara kısa bir süre televizyon haberlerine baktım, TRT’de ve Ulusal Kanal’da.

Tarikat üyeleri bu kez kendilerini çizmemiş, kesmemişler ama on binlercesi karalar giyinip kara çarşaflara bürünüp, başka renkli bağcıklarla başlarını sarıp ağlamışlar, ...
Read more : Aşure Olmak | Görüntüleme : 1037 | Yanıtlar : 0

Masal Masal İçinde, Acep Ne var İçinde?

Masal Masal İçinde, Acep Ne var İçinde?

Türk masallarında, çok güzel, bakınca bir daha bakılan, gözün, gönlün doyamadığı güzellikte, insanın içini titreten güzellikte kızlar anlatılır. Doğan aya, sen doğma ben doğayım derler sanki. Doğan günden daha güzel olurlar. Güzel olmaya güzeldirler bunlar ama güzellikleri aldatıcıdır, sahtedir!

Bunlar büyülüdür. Büyü bozulunca iki yüz - üç yüz yıl yaşında olan, bir deri bir kemik kalmış, gözleri yuvalarından fırlamış, buruşuk derili, kemikleri sayılan kara cadılara dönüşüverirler.

Bazı ...
Read more : Masal Masal İçinde, Acep Ne var İçinde? | Görüntüleme : 815 | Yanıtlar : 0

Giriş  •  Kayıt

Sayımlamalar

Toplam 148034 ileti • Toplam 45618 başlık • Toplam 24848 üye

x