Zaman: Çrş Tem 03, 2024 11:34

News News of Feza TİRYAKİ

Site map of Feza TİRYAKİ » Dizin : Feza TİRYAKİ

Mert, Yavuz, Yiğit

Mert, Yavuz, Yiğit

Hanginiz Yavuz? Babacan doktor hem çocuğun başını sıvazlıyor hem de babaya soruyor. Baba gururla gösteriyor: Bu Yavuz. Bebeğin adı Yiğit. Bu da Mert.

Kaş Devlet Hastanesi muayene odası. Doktorun kapısı açık. Yiğit bebek hemşirenin kucağında, eşyaları muayene yatağında. İşlemeli kundağı, başlığı, örtüsü…Ayakta bir oğlan çocuğu. Üç- dört yaşlarında. Yavuz. Etrafı merakla inceliyor, gülüyor.

Bebek kırkının içinde olmalı. Minicik. Beyaz tenli, kara gözleri kalemle çizilmiş gibi.

Aileyle dışarıda konuşuyoruz Doğu şivesiyle konuşuyor ...
Read more : Mert, Yavuz, Yiğit | Görüntüleme : 1304 | Yanıtlar : 0

Asker Mevlidi

ASKER MEVLİDİ

Köyümüzün diğer asker mevlidlerine gidemedim. Kenan’ın mevlidinin yine camiden duyurusu yapıldı. Bütün köy davetlidir dendi. Yarın sabah saat onda asker mevlidi var karşıdaki köyde dendi. Motorlar, sahilden gidecekleri taşıyacak diye de duyuruldu.

Bu kayaların üstüne kurulu köyü bilen biliyor ama bilmeyenlere söylüyorum, burası dünyanın dördüncü harikası. Karayolu ile bağlantısı olmayan, yalnızca deniz yoluyla ulaşımı olan böyle dört yerleşim yeri varmış dünyada bilinen. Gerçi bu sihri yarıyarıya bozdular, arkadan kürüyücüleri sokarak köyün diğer ...
Read more : Asker Mevlidi | Görüntüleme : 2120 | Yanıtlar : 0

Dikkat Edin Yabancılar Sizi de İğfal Edebilir

Dikkat Edin Yabancılar Sizi de İğfal Edebilir

Yılmaz Dikbaş “Yeni Anayasa Kimin Anayasası” adlı bir konuşma yaptı Kaş’ta. 26 Kasım Cumartesi günü. Konuşmayı Canan Erdoğan düzenlemişti. Kaş Belediyesi de salonunu vermiş, kapılarını her zaman olduğu gibi halka açmıştı. Başkan Abdullah Gültekin ve Başkan Yardımcısı Birol Engin önceden gelip gelenlerle ilgilendiler ve bu çok değerli konuşmayı sonuna kadar dinlediler. Katılımcı pek fazla değildi, halka duyurulmada güçlük çekilmişti ama katılanların her biri kaç kişiye değerdi… Konuşma ilgiyle ...
Read more : Dikkat Edin Yabancılar Sizi de İğfal Edebilir | Görüntüleme : 3387 | Yanıtlar : 0

Söyleyin Bugün Neyi Kutluyorsunuz?

SÖYLEYİN BUGÜN NEYİ KUTLUYORSUNUZ?
(Ben bugünü kutlamıyorum: 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlu olmasın!)

Hiç istememiştim öğretmen olmayı.
Daha büyük, daha önemli gibi görünen,
Başka bir meslek düşlüyordum kendime.
Oysa parasız yatılı öğretmen okulları,
Sınavlarla girilen bu okullar okuma şansımızdı bizlerin.
Kızlar için, Kız Öğretmen Okulları,
Erkekler için, Erkek Öğretmen Okulları.

Öğretmenliğin, insanı, çocuğu sevmenin,
Vatanı, milleti tanımanın, iyiyi kötüyü ayırdetmenin,
Tarihimizi özümsemenin, Atatürkümüz’ü anlayabilmenin,
Bir ışık olmanın, direncin, mücadelenin öğretildiği,
Cumhuriyet okulları, halk çocuklarının ...
Read more : Söyleyin Bugün Neyi Kutluyorsunuz? | Görüntüleme : 671 | Yanıtlar : 0

Asker Duası

ASKER DUASI

“İkindi namazından sonra köy meydanında asker duası okunacaktır. “ diye duyuru yapıldı camiden. Hemen fotoğraf makinamı alıp fırladım. Boynuma kocaman bir eşarbı doladım. Sonrasında örtü yapmak için. Sımsıcak bir öğleden sonrası. Kasım ayının yirmi ikisi. Deniz pırıl pırıl… Gökyüzü masmavi. Etraf hâlâ yemyeşil, çiçekli… Kadınlar, köy bakkalının önünde, bir masanın çevresindeki sandalyelere oturmuşlar. Kimi oyasını işliyor, kimi çocuğunu kucağına almış, kimi öyle lâflıyor…

“Nerede yapılacak dua?” diye sordum. Burada , bekle dediler.

Sonra ...
Read more : Asker Duası | Görüntüleme : 3881 | Yanıtlar : 0

Ölü Sevicilerden Kurtulmak

Ölü Sevicilerden Kurtulmak

Bir gün değil, birkaç saat kafamızı, kafamıza vuran darbelerden kurtarıp kendi kendimize düşünsek, kendimizi dinlesek, yüreğimize danışsak ölüsevicilerden kendimizi kurtarırdık…

Her yan bunlarla dolu.

Değerleri alt üst edenlerle, iyice bayağılaşan, değerleri yerlerde sürüyen, değerlerimizi çürüten ünsüzlerle, ünlülerle, yüreği milletine karşı sevgi duygularını kaybetmiş kimliksizlerle…

Dün Yılmaz Özdil, “Kaşif” adını verdiği bir yazı yazdı. Doğuşundan, aile fertlerinden başlayarak, katledilişine kadar bir subayımızın hizmetlerini anlattı. O bir sayfa yazıyı okuyan ve okuduğunu anlayan ...
Read more : Ölü Sevicilerden Kurtulmak | Görüntüleme : 659 | Yanıtlar : 0

Bayrak Sevgisi – Bayrak Düşmanlığı

Bayrak Sevgisi – Bayrak Düşmanlığı

Bizi yıkmak isteyenler ilk önce dilimize saldırıyorlar. Sonra bayrağımıza.

Aslında dilimiz de bizim bayrağımız. Ses bayrağımız!..

İki bayrağımız var:

Biri dilimizin bayrağı, Türkçe!.. Diğeri bağımsızlığımızın, şerefimizin, onurumuzun, milletimizin, devletimizin simgesi ay yıldızlı Türk Bayrağı.

Saldırıları yapanlar bunu açıktan yapmıyorlar çoğu kez. Sinsi bir şekilde, gizlenerek, beyinlerimizi, algımızı hedeflerine alarak…

Türkçede çok yol aldılar. Ses bayrağımızı yaraladılar…

Ay yıldızlı Türk bayrağını da şimdilik sinsi sinsi kemiriyorlar.

Son yıllarda artık ...
Read more : Bayrak Sevgisi – Bayrak Düşmanlığı | Görüntüleme : 721 | Yanıtlar : 0

Külün Altındaki Ateş Sönmez!

Külün Altındaki Ateş Sönmez!

Ulusal Kanal’da “Politikanın Nabzı” izlencesinde Kurtul Altuğ’un konukları, Erdoğan Teziç, Şahin Mengü, Onur Öymen ve Orhan Karaveli’ydi. Konuklar yeni anayasa konusunu tartıştılar. Birbirinden ilginç ve düşündürücü açıklamalar yaptılar. İşte denilenler:

Erdoğan Teziç (Anayasa Profesörü)

Başkanlık Sistemi

Amerika’da, Fransa’da, başkan olacak adayların belirlenme süreci vardır. Aday belirleme süreci. Bir yıl gibi bir süre. Bakarlar:
Şüpheli bir dosyası var mı? Dokunulmazlıktan açılmamış dosyası var mı?

Hürriyet arzusu korkudan büyükse eğer, bu ...
Read more : Külün Altındaki Ateş Sönmez! | Görüntüleme : 753 | Yanıtlar : 0

Suda Balık Yan Gider Açma Yaram Kan Gider

Suda Balık Yan Gider
Açma Yaram Kan Gider

Bir yanımızda koca dalgalar, okyanus ötesinden körüklenen dev dalgalar, her gün üstümüze üstümüze geliyor, bir yanımız ise buna karşı tepki vermeye çalışıyor… Çoğunluk suskun. Hem de biz bu tepki verenleri rahat bırakmıyor, bu arada onları taşlayıp duruyoruz…

Karşıdevrimin karşısındaki bir avuç yurtseverden söz ediyorum.

Birbirimizi eleştirelim ama böyle sen şusun, sen busun diye karalayıp herkesi bir kenara atmayalım...

Bu işi para karşılığı yapan, özel yetiştirilmiş, halkı ...
Read more : Suda Balık Yan Gider Açma Yaram Kan Gider | Görüntüleme : 1165 | Yanıtlar : 0

NEYDİK, NE OLDUK, NE OLACAĞIZ? Ceyhan Mumcu anlatıyor

NEYDİK, NE OLDUK, NE OLACAĞIZ?
Ceyhan Mumcu anlatıyor

Atatürk’ü bir gün bile anmadılar. Küresel Çete’ye çocuk devşirme kanalı TRT Çocuk, 10 Kasım sabahı, saat dokuzu geçerken “Şapkadaki Kedi” adlı yabancı çizgi filmle Türk çocuklarının beynini kemiriyordu. Seli adlı kız şık bir prenses elbisesi bulup giymek için yırtınıyordu. “Majesteleri! Kostümlü baloya hazırlandın sanıyordum ben seni !”diye bağırıyordu oğlana. Sunucu sesleniyordu çocuklarımıza:

“Sür sür sür! Maceraya sür! Şapkalı kediyle çıkalım yola! Huppa, huppa!”

TRT kanallarının ikisi ...
Read more : NEYDİK, NE OLDUK, NE OLACAĞIZ? Ceyhan Mumcu anlatıyor | Görüntüleme : 1066 | Yanıtlar : 0

Giriş  •  Kayıt

Sayımlamalar

Toplam 148032 ileti • Toplam 45617 başlık • Toplam 24848 üye

x