Zaman: Çrş Tem 03, 2024 10:38

News News of Feza TİRYAKİ

Site map of Feza TİRYAKİ » Dizin : Feza TİRYAKİ

“BENİM İÇİN ÖLDÜRME” Bölücülerin Yeni Tuzağı

“BENİM İÇİN ÖLDÜRME”
Bölücülerin Yeni Tuzağı

Şehitlerimizin olduğu gün, olmadığı gün mü var diyesi geliyor insanın, onlarca şehidimizin olduğu, otuzun üstünde vatan evlâdını kaybettiğimiz gün diyeyim o halde, işte o karanlık gün, bölücüler ve arkasındaki destekçileri yeni bir oyunu sahneye koymuşlar.

Bazı saftorikler veya saflık rolü oynayan düzenbazlar bu oltaya takılmışlar veya takılmış numarası yapmışlar. Diyorlar ki:

“Bakın bilgiağında şöyle bir kampanya başlatıldı. Kürtler imza topluyorlarmış, sen de böyle düşünüyorsan, destekliyorsan hemen katıl! “ yazmışlar. ...
Read more : “BENİM İÇİN ÖLDÜRME” Bölücülerin Yeni Tuzağı | Görüntüleme : 1259 | Yanıtlar : 0

Bana Yavrumu Getirin (Destan)- Şehit Analarına-

Bana Yavrumu Getirin

Bu gün kendimizi vatanı için can verenlerin yerine koyma zamanı.
Vatanı için can veren yiğitlerin analarının yerinde olma zamanı…
Bir evlât büyüttünüz, yirmili yaşlara geldi.
Delikanlı, yüzü güleç, yüreği duru su gibi temiz.
Bakmalara doyamadığınız, gözünüzden sakındığınız evlâdınız askere gidiyor.
*
Mesleği askerlikse eğer, her gün vatanın hizmetine koşuyor.
Evden gönderirken, yolun açık olsun evlâdım, günün aydınlık olsun,
Allaha emanet ol, Tanrım seni korusun! diyorsunuz…
Dağların tepelerinde nöbette yiğidiniz, elinde silah. ...
Read more : Bana Yavrumu Getirin (Destan)- Şehit Analarına- | Görüntüleme : 989 | Yanıtlar : 0

33 Şehit - Üç Komutan - Üç Değerlendirme

33 Şehit - Üç Komutan - Üç Değerlendirme

Erdal Sarızeybek bir televizyon kanalında (shov) anahaber bültenine çıkarak dün gece şehitlerimizle ilgili yorum yaptı. Haberi İlkKurşun'un duyuru haberinde okuyunca, uzun zamandır ilk kez televizyonda haber izlemeye karar verdim ve yayını izledim. Hem Erdal Sarızeybek’in canlı yayında dediklerini, hem de daha sonra Ulusal Kanal’a telefonla bağlanarak bu konuda konuşan iki komutanımızın dediklerini sizler için yazdım.

İşte denilenler:

Erdal Sarızeybek, Emekli Albay

Burası Çarçellâ Dağı, Çok Önemlidir

(Ali ...
Read more : 33 Şehit - Üç Komutan - Üç Değerlendirme | Görüntüleme : 840 | Yanıtlar : 0

NUTUK ÜZERİNE DÜŞÜNCELER Nutuk‘u anlama, Türkiye’yi tanımak, Türkiye’yi anlamaktır!

NUTUK ÜZERİNE DÜŞÜNCELER
Nutuk‘u anlama, Türkiye’yi tanımak, Türkiye’yi anlamaktır!

Resim

Yurdumuzun parçalanıp işgal edildiği günlerden başlayarak, Türk tarihinde bir dönüm noktası olan İstiklâl Savaşı'nı, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunu ve inkılâpların (devrimlerin) yapılışını anlatan Nutuk, siyasî ve millî tarihimizin Atatürk tarafından yazılan, belgelerle anlatıldığı bir başucu kitabıdır.

Nutuk’ta 300 numaralanmış belge, yüz kadar da numaralanmamış belge vardır.
Resim
Dört yüze yakın belgeyle Ulusal Kurtuluşumuz’u (millî mücadeleyi), Lozan’ı, devrimleri anlatan bu eser, bir belgesel tarih anlatımıdır!

Nutuk, 1919’da ...

“Aptalız, Sadece Yatarız!” Asla Böyle Bir Şey Yok! Herkes Ayakta!

“Aptalız, Sadece Yatarız!”
Asla Böyle Bir Şey Yok! Herkes Ayakta!

Sadece Kimin Arkasında Olacağını Bilmiyor!

Banu Avar bu Pazar günü Kaş’taydı. 16 Ekim’de. Türkiye’nin, belki de dünyanın en güzel kentinde. Sonbaharın, kışın her sene gelmeyi unuttuğu, yemyeşil dağlarına, yaban çiçekli, kekik, nane kokulu bayırlarına, bahçelerine baktığınız da acaba Mayıs ayı mı, Ekim ayı mı şimdi diye karıştırdığınız yer… Güzel, aydınlık kafalı insanların yaşadığı yer… Tarihin başladığı yer… Denizin yeşil- mavi- mor renkli adalarla, ...
Read more : “Aptalız, Sadece Yatarız!” Asla Böyle Bir Şey Yok! Herkes Ayakta! | Görüntüleme : 2183 | Yanıtlar : 3

Bir Şeye Benzemeyen Bir Şeyler

Bir Şeye Benzemeyen Bir Şeyler

Haluk Bilginer adlı oyuncu ikide bir konuşur olmuş. Geçenlerde Devlet Tiyatroları kapatılsın demiş. İktidara yaltaklanmış. Dün de Türkiye’de her şey ikiyüzlü demiş. Bir de Türkiye, Zeki Müren’dir demiş iyi mi?

Bu memleketin en memleket sevdalısı sanatçılarından birine aklınca saldırmış. Yok eşcinselliğini saklamış da falan…

İnsan utanır biraz. Zeki Müren bu topluma en ufak bir ahlâksızlık aşılamamış, en ufak bir terbiye dışı harekette bulunmamıştır. Hepsi sizin ham hayallerinizdir… Sizin yaptıklarınız, eş ...
Read more : Bir Şeye Benzemeyen Bir Şeyler | Görüntüleme : 1057 | Yanıtlar : 0

“Türkiye Türklerindir!” Yeniçağ, Ortadoğu, Sözcü, Aydınlık

“TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR!”
YENİÇAĞ, ORTADOĞU, SÖZCÜ, AYDINLIK

Gazetelerimiz de bizim gibi değişiyor.

Bir zamanlar Hürriyet okunmada başı çekerdi. Milliyetçiliği ve halkçılığı kimselere bırakmazdı.

Avrupa’da bir numaraydı. On sene kadar önce ta Amerika’ya bile atlamıştı. Televizyonlarda şöyle bir reklâmları vardı: Önce San Fransisko sokaklarında zil çalarak gelen kentin simgesi yüzyıllık tramvaylar görünür, sonra çoğu yerde yürüme temposunda giden bu taramvaylardan atlayarak gazete almaya koşan Türkler gösterilirdi... Yeni zamanın bu ilginç eski model tramvaylarına mı bakalım, Yeni Dünya’da ...
Read more : “Türkiye Türklerindir!” Yeniçağ, Ortadoğu, Sözcü, Aydınlık | Görüntüleme : 1709 | Yanıtlar : 1

Naylon İstilâ

Naylon İstilâ

Onlar yerleşmeye geliyor. Toprağa ayak basmaya, ayak bastığı toprağı sahiplenmeye… Ülkemize göz koyan yayılmacı ülkelerin vatandaşlarından, yabancılardan söz ediyorum. Yeşil dolarını veriyor, senin binlerce yıllık vatan toprağına el koyuyor, senin egemenliğini alıyor.

Kimi toprağını, evini alıyor senin, kimi fabrikanı, üretimini…

Sen de buna karşılık onların sana verdikleri kâğıt parçalarını harcıyor, onlardan naylondan mallar alıyorsun. Örneğin, sana sattığın toprakların, egemenliğin karşılığında verdikleri, hem de borçlandırarak verdikleri tenekeden, naylondan arabalarına biniyorsun onların. Dört lâstik ...
Read more : Naylon İstilâ | Görüntüleme : 1264 | Yanıtlar : 0

Öyle Değil Böyle, Hala Değil Hâlâ

Öyle Değil Böyle, Hala Değil Hâlâ

Şebnem kadar olamadık.

Koskoca Türk Milleti kendi diline sahip çıkamıyor ama Alman’ın kızı babasının adındaki bir harfi eksik yazmamızı dert etmiş. Hâlâ öğrenemediniz mi diyor, Alman babamın çoban anlamına gelen “Schaefer” soyadı öyle değil böyle yazılır.

On yıldır Türkiye’deymiş. “Hala soyadımı Schafer diye yazıyorlar. Artık bilsinler. Araya “e” koysunlar, doğrusu budur !”diyor. Bunu haber yapan gazeteci, milletimize güzelce bir Almanca dersi de vermiş. Schafer değil, “Schaefer’miş(şefır) bu kelimenin ...
Read more : Öyle Değil Böyle, Hala Değil Hâlâ | Görüntüleme : 1158 | Yanıtlar : 0

Seslerin Resmi

Seslerin Resmi

Köy yolunda çocuğun biri okul çantasını boşaltmış. Kağıtlarını savurmuş ortalığa, bırakıp gitmiş…

Saçılan kâğıtlardan birini aldım baktım.

“Seslerin Resmi” adı altında zırvalayan bir öğretmen, kendi el yazısıyla çocuklara ödev vermiş. Karanlıkta resim yapmalarını önermiş. Boyanı kâğıdını alacakmışsın, karanlık olunca sesleri dinleyecekmişsin. Yan odadan gelen televizyon sesini, dışardan gelen bir köpeğin sesini… Sonra çocuk bunun resmini yapacakmış…Hangi rengi eline aldığını bilmeyecekmiş. Başlayacakmış boyamaya… Heyecan verici değil mi? diyor öğretmen.

Bu ödev olarak verilen, öğretmenin ...
Read more : Seslerin Resmi | Görüntüleme : 1161 | Yanıtlar : 0

Giriş  •  Kayıt

Sayımlamalar

Toplam 148032 ileti • Toplam 45617 başlık • Toplam 24848 üye

x