Zaman: Pzt Tem 01, 2024 12:03

News News of Feza TİRYAKİ

Site map of Feza TİRYAKİ » Dizin : Feza TİRYAKİ

Türkiye Türklerden Alınırken

Türkiye Türklerden Alınırken

Bütün mesele, olanları bilmek veya bilmemek değil, olanlara aldırmamak…

Ülkemizin gidişine kayıtsız kalmak…

Geçen akşam, bilgiağında, teröristlerin roketatarlarla karakolumuza saldırı haberlerini gördüğümden beri bir uyku hâli içindeyim. Sanki öldüm de dünyayı kuşbakışı yukardan seyrediyorum. Gaflet, delâlet ve de hıyaneti öyle izliyorum…

O gece, bu haberi duyduktan sonra sabahı edemedik. İlk saatlerde beş asker şehit deniyordu. Sonra bir yaralı askerimizin de hayatını kaybettiğini öğrendik. Çatışma devam ediyordu ve kanlı örgütün yola ...
Read more : Türkiye Türklerden Alınırken | Görüntüleme : 1752 | Yanıtlar : 0

“Burası Çok Güzel, Gitmem Artık!”

“Burası Çok Güzel, Gitmem Artık!”

Pirzolanın kemiklerini dişleriyle sıyırırken, kemikleri bıçağıyla kazırken bir yandan böyle söylüyor Alman:

“Dünyada o kadar yer gezdim, burası gibisini görmedim. Buralar çok güzel. Ben yerimi buldum. Gitmem artık!”

Resim

Bunları derken parası olduğunu da söylüyor. Memleketinde otelleri varmış. Çalışmasına gerek yokmuş…Yer bakacakmış. Bir ada mı olur, bir koy mu olur, nerede yer bulursa kapatacakmış… Buralar korumalı bölgeymiş, değilmiş onu ırgalamıyor bile.

Öteleri İngilizler almış, Akdeniz’de, Ege’de İngiliz kasabaları kurmuşlar, ...
Read more : “Burası Çok Güzel, Gitmem Artık!” | Görüntüleme : 1436 | Yanıtlar : 1

Küresel Çeteye Çocuk Yetiştirme Öğretim Yılı

Küresel Çeteye Çocuk Yetiştirme Öğretim Yılı

Kendimizi aldatmayalım. Şaşırma, kızma, üzülme numarası yapmayalım. Son yapılanlar doğan çocuğun adını koymaktı, yeni bir şey değil.

Artık ülkemiz eski ülkemiz değil. Biz eski biz değiliz… Çoktan değiştik, değiştirildik, beyinlerimiz, algılarımız esir…

Millî Eğitim’in millîsini, “Kanun Hükmünde Kararname” ile okulların açılımından birkaç gün önce kaldırıverdiler de, sivrisinek vızıltısı kadar bile bir yerden ses gelmedi. Ankara’da üç beş sendikacı toplanıp yüksek sesle bir şeyler söylemişler ve ilgili bakanlığa kadar ...
Read more : Küresel Çeteye Çocuk Yetiştirme Öğretim Yılı | Görüntüleme : 1293 | Yanıtlar : 0

Birey Olmak veya Olamamak! Efendilikten Köleliğe!

Birey Olmak veya Olamamak!
Efendilikten Köleliğe!

Televizyonlarda soruyorlar, dudaklarda alaycı, küçümseyen bir gülümsemeyle:

“Teyzeciğim seni şuraya alalım. Gel İbrahim dedem , ağlama, kurban ol’im…”

“Ahmet Amcam, söyle bakayım, kaç yaşındasın?”

“Ali Amca gel, sen şöyle otur!..”

Pazara gidersiniz: “Gel teyzem gel, anne hangisinden vereyim?”

Resmî dairede meselâ nüfus müdürlüğünde, köylümüze:” İsmail Amca, bu kâğıt
eksik tamamla da getir.”
veya, “Dayı, bu olmamış, doğru yazdır da gel!”

Bir başkasına, düzgün giyinene: ”Beyfendi. Buyurun.”

Okulda ...
Read more : Birey Olmak veya Olamamak! Efendilikten Köleliğe! | Görüntüleme : 1191 | Yanıtlar : 0

Siz Hiç Hapis Yattınız mı?

Siz Hiç Hapis Yattınız mı?

Ben hiç hapis yatmadım. Nasıl bir şey olduğunu sadece okuduğum kitaplardan biliyorum, bir de seyrettiğim filmlerden.

Gezdiğim iki “hapishane –müze” de bir fikir verdi bana hapishaneler üzerine. Bizde Sinop hapishanesi müze haline getirilince orayı birkaç kez rehber eşliğinde gezdim. Bir de ünlü Alkatraz hapishanesini gezdim.

Resim

Sinop hapishanesi deniz kenarındadır, biz çocukken duvarlarına deniz vururdu, denizin kenarındaydı. Sonra sahil doldurma modasından orası da nasibini aldı, şimdi denizden hayli uzakta… ...
Read more : Siz Hiç Hapis Yattınız mı? | Görüntüleme : 1279 | Yanıtlar : 1

Şımaran Bölücü, Akrep Terör Örgütü, Nankör İsrail, 9 Eylül

Şımaran Bölücü, Akrep Terör Örgütü, Nankör İsrail, 9 Eylül

Şımarmanın sonu yoktur. Şımaran sonunda işi iyice azıtır.Yalaka olur, ağzı kulaklarında pişmiş kelle gibi dolaşır ortalıkta bunların başındakiler gibi…Öyle bir an gelir ki ne olduklarını bile unutur bunlar, arsızlaşırlar… Kimse onları tutamaz artık! Bölücü eli kanlı örgütün elemanları işte aynı böyle oldular.

Ben senin geçmişini bilirim derler kendini nimetten sayanlara. Biz de bunların geçmişlerini iyi biliriz. Sorun gurbetçilere, bunlar bir zamanlar nasıldılar?

Kuyrukları altlarında ...
Read more : Şımaran Bölücü, Akrep Terör Örgütü, Nankör İsrail, 9 Eylül | Görüntüleme : 1159 | Yanıtlar : 0

Dinle Arda, Şehit Anasını Bir Dinle: “Memleketi Bu Hale Getirenlerin Ciğerleri Yansın!”

Dinle Arda, Şehit Anasını Bir Dinle:
“Memleketi Bu Hale Getirenlerin Ciğerleri Yansın!”

Arda isimli topçu konuşmuş. Hem de ikinci kez konuşmuş. Elimizden alınan vatan topraklarının, Türk sularının adını taşıyan Arda, her duyduğumuzda Arda boyları ağıtını hatırladığımız, içimizi burkan, hüzünle dolduran Balkan savaşlarını, kaybettiğimiz Rumeli’yi ister istemez hemen aklımıza getiren adı taşıyan Arda, konuşmuş. Arda, adının çağrıştırdıklarıyla, Rumeli Türkleriyle, Balkan Türkleriyle ilgili sözlerle falan değil, aksine Türk Milleti’ne ihanet dolu sözleriyle gazetelere düşmüş…

Arda Turan'ın, ...

Artık Ölmeli

ARTIK ÖLMELİ

Nuray, bayram tebriğinde, “Dünden beri, artık ölmeli diye düşünür oldum,” diye yazmış. “ Dün, (30 Ağustos) Ordu’nun, vatanseverlerin, ulusun, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurban edilişini kutladılar. “demiş. İki gün öncesi, Müslüm Gündüz dedikleri cemaatçinin ağzından, 90 yılın öc alışlarını dayattı medya(basın-yayın) gözlerimize, kulaklarımıza, beynimize. “Şenlik ateşleri cehennem gibi. Ne yazık ki bizi öldürmüyor.” diye de eklemiş. Demiş ki sonunda :

“Dünden beri, artık ölmeli diye düşünüyorum.”

Yine dün sabah gazetecide “ Yeniçağ” ...
Read more : Artık Ölmeli | Görüntüleme : 1382 | Yanıtlar : 1

BAYRAMLARIMIZ

BAYRAMLARIMIZ

Bayram, ulusça kutlu sayılan, kutlanan gün demektir.

Millî ve dinî bayramlarımız kutlu günlerimizdir. 30 Ağustos Zafer Bayramı, Cumhuriyet Bayramı, Şeker Bayramı gibi…

Çok sevinmeyi anlatırken de, “bayram etmek” deyimi kullanılır. Sevinmeyi unuttuğumuz şu günlerde bayram edemememiz işte bu yüzden!
*
Bazen, “bayram değil, seyran değilken, eniştem beni niye öptü” diye şaşırdığımız da olur… Bir bakarız İsrail bizi öpmüş… Bir bakarız Amerikalı, Avrupalı sömürgeciler gelmiş, hem de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bizi öpüyorlar…
* ...
Read more : BAYRAMLARIMIZ | Görüntüleme : 1140 | Yanıtlar : 0

Güzel ve Güzellik

Güzel ve Güzellik

Güzel sözü, sözlük anlamıyla, “ göze, fikir ve duyguya hoş gelen veya haz, hayranlık, heyecan uyandıran” demektir.

Güzellik göreceli bir kavramdır. Kişiye göre değişir. Aşk Veysel:

“Güzelliğin on para etmez / Bu bendeki aşk olmasa.”dizeleriyle bunu ne güzel anlatmıştır. Güzellik gönüle göre değişir. Göz nasıl görmek isterse öyle görür. Yine Aşık Veysel:

“Güzel ne güzel olmuşsun /Görülmeyi görülmeyi. “ diye sevileni över.

Güzelin bir anlamı da, soyluluk ve ahlâki üstünlük düşüncesi uyandıran ...
Read more : Güzel ve Güzellik | Görüntüleme : 1021 | Yanıtlar : 0

Giriş  •  Kayıt

Sayımlamalar

Toplam 148031 ileti • Toplam 45616 başlık • Toplam 24848 üye

x