Zaman: Cmt Haz 29, 2024 8:15

News News of Feza TİRYAKİ

Site map of Feza TİRYAKİ » Dizin : Feza TİRYAKİ

Cam Gözlüler, Gözleri cam

Cam Gözlüler, Gözleri cam
(Oy, ben öleceğim, aklımı yiyeceğim, delirip gideceğim)

Cam gözlülerin gözüyle bakıyoruz biz artık. Gözlerimiz cam.

Evvelsi gün, eli kanlılar, memleketimizin bakımsız bırakılan, taş toprak yollarına yine mayın döşediler. Ne demekse uzaktan kumanda- bir uzaktan kumanda ile- mayını patlattılar. Elle bile kolayca kazılabilen, asfalt olmayan, daracık, taşlık köy yoluna bu ölüm aracı mayını döşediler. Memleketin kentlerinin güvenliğinden sorumlu polisimiz, polis aracıyla oradan geçerken de bu mayını patlattılar.

Biri 24 yaşında, ...
Read more : Cam Gözlüler, Gözleri cam | Görüntüleme : 1378 | Yanıtlar : 0

“Kedinin Boynunda Ciğer!”

“Kedinin Boynunda Ciğer!”

“Çocuktan al haberi,” derler. Doğruyu çocuktan öğren. “Deliden al uslu haberi” de denir buna. Deli, gördüğünü, bildiğini dosdoğru söylermiş çünkü…”Akıl için yol birdir.”Eğer o akıl satın alınmamışsa, beyin uyuşturulmamışsa…

Yeni tanıştığım, sıradan, okumuş, meslek sahibi bir Alman hanımla konuşuyoruz. Girit’ten ev almışlar. Yunanistan hayranı. Girit’i anlatıyor. Dinlerken içim cız ediyor. Oradaki kaybedilen Türk varlığı bir an içimi yakıyor, kalbimi sıkıştırıyor. Tatillerde oraya gidiyormuş çoğunlukla. Antalya’yı da bilmem kaçıncı görüşüymüş…Yunanistan’dan açılıyor konu. Onları ...
Read more : “Kedinin Boynunda Ciğer!” | Görüntüleme : 1167 | Yanıtlar : 0

Üç Maymunu Oynayanlar! Gözümüzü Açmanın Zamanıdır!

Üç Maymunu Oynayanlar! Gözümüzü Açmanın Zamanıdır!

Bencilliğin, ben merkezciliğin ve boş vermişliğin moda sözü şu:

“Niye boşuna üzüleyim. Ben mi değiştireceğim bu işleri? Madem olan olmuş, benim yapacağım bir şey yok, hayatıma bakayım…”
Birbirlerine akıl da veriyorlar:

“Sağlığına bak sağlığına. Bir daha mı geleceksin dünyaya. Böyle gelmiş, böyle gider…Atı alan Üsküdar’ı geçmiş…Madem halk böyle karar vermiş. Başına geleni çeksin! Daha beter olsunlar!”

Hani üç maymun heykeli vardır. Biri ağzını kapar, biri gözünü, biri de kulağını… ...
Read more : Üç Maymunu Oynayanlar! Gözümüzü Açmanın Zamanıdır! | Görüntüleme : 1663 | Yanıtlar : 2

Nereden Nereye: Canilikten, Pîr Sultanlığa Göz Dikiş

Nereden Nereye: Canilikten, Pîr Sultanlığa Göz Dikiş

Nasrettin Hoca kadıyken, bir komşusu şikâyete gelmiş:

“Hocam, senin kara öküz, benim akça ineğimi boynuzlamış, ineğim öleyazmış…Bunun cezası nedir?”
Hoca kestirip atmış:

“Hayvanın aklı yoktur, hayvan ne yaptığını bilmez. Demek ki, hayvana ceza verilmez!”
Komşusu:

“Aman Hocam, yanlış demişim. Benim kara öküz, senin akça ineğini tekmelemiş, boynuzlamıştı…”
Hoca’nın kaşları çatılmış:

“Ha…Şimdi durum değişti, demiş. Açıp kara kaplı kitaba bir bakayım!”

Toplumsal bir dert için, toprağı, geçimi için, haksızlığa ...
Read more : Nereden Nereye: Canilikten, Pîr Sultanlığa Göz Dikiş | Görüntüleme : 1023 | Yanıtlar : 0

Saati Bilmemek veya Ergenekon’dan Çıkmak

Saati Bilmemek veya Ergenekon’dan Çıkmak

Tıp doktoru olan kızım anlatmıştı. Ruhsal durumumuz ile vücudumuz ve beynimiz arasındaki derin ilgiyi gösteren bu hikâyeyi:

Bir gurup bilim insanı gezgin, bir mağarayı geziyorlar. Mağaranın derinliklerinde dolaşırlarken birden deprem oluyor ve mağaranın girişi çöküyor. Bir oda gibi kapalı bir alanda sıkışıp kalıyorlar.

Bunlar bilim insanı ya, hemen hesap kitap yapıyorlar, bulundukları alanın hacmini buluyorlar. İçerdeki hava ne kadar yetişecek, ne zaman tükenecek, ne yapsalar bu havayı daha uzun kullanabilirler, ...
Read more : Saati Bilmemek veya Ergenekon’dan Çıkmak | Görüntüleme : 1267 | Yanıtlar : 0

Bitmemiş Ardıcın Dibinde, Doğmamış Bir Tavşan Yatıyor

Bitmemiş Ardıcın Dibinde, Doğmamış Bir Tavşan Yatıyor

(Olan ve olacakların halk diliyle anlatımıdır)

Ey aziz cemaat,

Vaktiyle biz üç arkadaş idik.
Birimiz kör, birimiz topal, birimiz de çıplak!

Karar verdik: Üçümüz bir ava gidelim. Geyik avına. O olmadı tavşan avına:
Ve lâkin avda tüfek lâzım. Bizde tüfek yok.

Kör dedi ki: “Vaktiyle ben bir tüfek görmüştüm komşu köyün birinde. Gidelim getirelim.”

Gittik baktık: Üç köy. Birisi viran miran, birisi terkedilmiş, birisi temelinden yok.
Gittik ...
Read more : Bitmemiş Ardıcın Dibinde, Doğmamış Bir Tavşan Yatıyor | Görüntüleme : 1142 | Yanıtlar : 0

Bile Bile Lâdes

Bile Bile Lâdes

Bile bile kendimize lâdes dedirttik. Hepsi bile bile…

Altmış yıl sonraya verdikleri, henüz kurulmamış nükleer santralları yıkacakları sözüyle, otuz yıl sonranın parçalanacak, talan edilecek İstanbul’unun haritalarıyla, İsrail’e, Yunan’a, Rus’a verilecek akıl almaz tavizlerle, devletin borç yüküyle, dışa bağımlı üretim yapmayan tüketime dayalı ekonomiyle, bölücülerle, eli kanlılarla yapılan pazarlıklarla, misyoner öğretmen getirtme, eğitimi yabancılaştırma, ülkeyi hrıstiyanlaştırma adımlarıyla, camilerimizde ilk kez kilise ayini yapıldığı haberleriyle , iki adamızın Yunan işgalinde olduğunu duyarak, Ege Denizi’nde ...
Read more : Bile Bile Lâdes | Görüntüleme : 1139 | Yanıtlar : 0

Bir Yanı Yalan, Bir Yanı Dolan

Bir Yanı Yalan, Bir Yanı Dolan

Forforadan, sürsüreden…
Manisa’dan, Tire’den,
Yenice geçtik buradan.
Konaraktan, göçerekten,
Lâle sümbül biçerekten,
Kahve tütün içerekten.

Sulu yerde peynir ekmek, susuz yerde kavun karpuz yiyerekten…
Derelerden sel gibi, tepelerden yel gibi geçerekten…

Az gittim, uz gittim, dere tepe düz gittim.
Altı ay bir güz gittim…

Bir de arkama dönüp baktım ki, bir arpa boyu yol gitmişim…

Be yârenler, gider iken bir kahveye uğradım.
“Arkadaşlar gözleriniz neden öyle parlıyor?” ...
Read more : Bir Yanı Yalan, Bir Yanı Dolan | Görüntüleme : 998 | Yanıtlar : 1

Düşünme Oyunu Oynayalım mı?

Düşünme Oyunu Oynayalım mı?

Bu gün seçim. Hem kafalarımızı biraz dinlendirmek hem de kafalarımızı çalıştırmak için “Düşünme Oyunu” oynayalm mı?

Son Söz

Biz zamanlar iktidarı kızdırdığı için bir düşünürü (filozofu) ölüme mahkum etmişlerdi.
Ülkenin kralı filozofa şu haberi gönderdi: İdam edilmeden önce sana ölümünü seçme şansı vereceğim. Şöyle:
Ölmeden önce bir söz söyleyeceksin. Bu dediğin söz doğruysa başın kesilecek. Yalansa iple asılacaksın.
Bunun üzerine filozof bir söz söyledi. Ne asıldı, ne de başı kesildi. Filozofu ...
Read more : Düşünme Oyunu Oynayalım mı? | Görüntüleme : 2211 | Yanıtlar : 0

Seçim Gecesi Darağacı Çakan TRT

Seçim Gecesi Darağacı Çakan TRT

Seçim yasakları dünden başladı. İlk önce bu yasağa devletin kurumlarının uyması gerekmez miydi?

Milleti aptal yerine koymayı TRT bir marifet sayıyor. Akşam Ulusal Kanal’da seçim sonrası ülkemizi bekleyen sorunların ve seçimde nelere dikkat edilmesi gerektiğinin tartışıldığı bir yayını izliyorum. İzleyicilerden gelen sorulara da yayındaki konuk kadın avukat cevap veriyor. Derken, bir izleyici iletisi ,”Siz burda düzgün bir yayın yapıyorsunuz ama TRT şu anda Menderes’in ölümünü anlatan bir yayın ...
Read more : Seçim Gecesi Darağacı Çakan TRT | Görüntüleme : 1286 | Yanıtlar : 0

Giriş  •  Kayıt

Sayımlamalar

Toplam 148030 ileti • Toplam 45615 başlık • Toplam 24846 üye

x